top of page

Vedlejší psovité Rasy : 
Africká Biodiverzita je Opravdu rozmanitá. Kromě velkých býložravců a hmyzu se v savaně nachází i spousta psovitých šelem, které představují konkurenci pro kočkovité predátory.  Zároveň ale mohou zpestřit hru. 

Vlk Africký :   Má v sobě mix genetického materiálu vlka obecného a vlčka etiopského.Živí se především bezobratlými a malými a středně velkými obratlovci. Požírá i mršiny, ovoce a lidmi produkované odpadky. Je to monogamní a teritoriální zvíře. Rozmnožuje se v období dešťů. Březost trvá kolem 63 dní a může se narodit až 9 mláďat. Obvykle je to ale mezi 4-5 mláďaty.  Samice odchovávají potomky ve vybydlených norách po jiných zvířatech. Mláďata jsou matkou kojena 56 až 70 dní a postupně přikrmována jinou potravou. Část potravy obstarávají jednoročci z předchozího vrhu (pokud jsou součástí skupiny), kteří mláďata rovněž ochraňují. Jejich přítomnost pozitivně koreluje s vyšší mírou přežití mláďat. Mladí jedinci dosahují pohlavní zralosti ve věku asi jednoho roku.

Šakal Pruhovaný : Šakalové žijí v soudržných rodinných smečkách o průměru 6 jedinců a jsou převážně noční lovci. Přes den odpočívají v norách cizích druhů zvířat nebo v opuštěných termitištích, popřípadě v úkrytu ve křoví.Šakalové pruhovaní tvoří stálé partnerské svazky, ale i přesto v období páření propukají boje samců s ostatními samci, kteří se objeví v teritoriu. Dokonce i fenky se občas zapojí do boje a vyhání z teritoria cizí feny, které by jí chtěly přebrat partnera. I když šakal pruhovaný dospívá ve věku 21 měsíců, mladé fenky se dost často nepáří, protože slouží v rámci smečky jako chůvy starším fenám, kterým pomáhají s výchovou jejich mláďat. Tyto chůvy navíc hlídají mladé, když jsou starší členové smečky na lovu. Tímto způsobem zvyšují šanci mláďat na přežití a zároveň i upevňují vztahy uvnitř smečky. Březost trvá 9 týdnů a rodí se, až 6 mláďat. Jsou kojena pět týdnů a po té době jsou již štěňata natolik vyspělá, že mohou své rodiče doprovázet na lov. Rodiče je sice ještě půl roku dokrmují zpola natrávenou potravou, ale ve věku zhruba 8 měsíců jsou již mláďata natolik soběstačná, že mohou opustit rodinnou smečku.

Pes Hyenovitý : Stejně jako ostatní psovití je i pes hyenovitý vysoce společenské zvíře, které žije ve smečkách tvořených 6, někdy až 90 jedinci, z nichž se však zpravidla rozmnožuje pouze jeden dominantní pár.Pes hyenovitý je jediná psovitá šelma, která je výhradně masožravá. Po setmění, vyráží smečka pátrat po kořisti. Živí se především velkými africkými kopytníky. Mohou jí být gazely, impalypakoně, buvolci, prasata bradavičnatá i zebry.Psi hyenovití mají velmi početné vrhy. Samice rodí obvykle 10 až 11 mláďat (výjimečně až 21), doba březosti je 69 až 73 dny. Sají asi 3 měsíce a již od 2 týdnů se přikrmují natrávenou potravou, kterou jim členové smečky vyvrhnou. O mláďata se stará celá smečka a dokrmí i mláďata, která přišla o matku. V 6 měsících se mladí psi začínají učit lovu a doprovázejí smečku.

bottom of page